logo3

Heroes

heroesokladka

Inne wydania:
Heroes Digipack
Heroes Earbook
Heroes Earbook Deluxe
Heroes Winyle
*więcej informacji

Single:
To Hell And Back
Resist And Bite

Lista utworów:

  1. Night Witches
  2. No Bullets Fly
  3. Smoking Snakes
  4. Inmate 4859
  5. To Hell And Back
  6. The Ballad of Bull
  7. Resist And Bite
  8. Soldier of 3 Armies
  9. Far From The Fame
  10. Hearts of Iron



Czas trwania:  37:00
Data wydania:  16.05.2014
Nagrane w:  The Abyss Studio
Producent:  Peter Tägtgren
Mastering:  Jonas Kjellgren
Wytwórnia:  Nuclear Blast
Projekt okładki:  Péter Sallai 
 

Informacje

  • Pojawiły się 3 oficjalne trailery płyty:
  • Wydania niepodstawowe zawierają bonusowe utwory:
    • 7734 - ponownie nagrany uwór z albumu 'Metalizer'
    • Man Of War - Manowar tribute
    • En Hjältes Väg - Raubtier cover
    • For Whom The Bell Tolls - Metallica cover
    • Out Of Control - Battle Beast cover
  • 12 maja, 4 dni przed oficjalną premierą albumu, udostępniono go w całości w serwisie Spotify wraz z komentarzami Joakima do każdego utworu
  • Gitarzystów dodatkowo wspomógł Ken Kängström (między innymi zagrał solówkę w 'Resist And Bite')
  • Album zdobył status Platynowej Płyty w Szwecji

 

Opis płyty:


Tym razem zespół zdecydował się na trochę inny sposób opowiadania o wojnie. Na tym albumie usłyszymy 10 różnych historii pojedynczych (lub niewielkich grup) bohaterów. 

Szczegóły:

Sabaton opowiedział o każdym utworze po kolei:

 

1. Night Witches

Pierwszy utwór albumu przedstawia słuchaczom, sformowany na przełomie 1941 i 1942 roku, 588 Pułk Nocnych Bombowców należący do sił powietrznych ZSRR w którym służyły wyłącznie kobiety. Pułk operował na samolotach Polikarpow Po-2 – czyli słynnych Kukuruźnikach – małych, drewniano-płóciennych dwupłatowcach przeznaczonych początkowo do szkolenia pilotów. Pilotki atakowały głównie zaplecza armii Niemieckiej w postaci kuchni, łaźni czy baraków. Po starcie z lotniska kobiety wzbijały się na maksymalny pułap samolotów a następnie zmniejszały obroty silników do minimum by następnie w zupełnej ciszy niemalże poszybować nad wrogie terytorium i zrzucić bomby na niczego nie spodziewającego się przeciwnika. Naloty były przeprowadzane wyłącznie w nocy co jeszcze bardziej potęgowało panikę wśród Niemców, którzy dowiedziawszy się z kim mają do czynienia ochrzcili Rosjanki mianem Nocnych Wiedźm. 

2. No Bullets Fly

Niezwykła historia wydarzyła się 20 grudnia 1943 roku nad terytorium Trzeciej Rzeszy. Tego dnia amerykańska grupa bombowców B-17 miała za cel zbombardowanie zakładów zbrojeniowych w Bremie. W czasie ostrzału bombowiec pilotowany przez 21-letniego Charliego Browna został poważnie uszkodzony, przez co pilot był zmuszony odłączyć się od formacji po zrzuceniu bomb i wracać do Anglii na własną rękę. Uszkodzenia spowodowane ostrzałem z ziemi były bardzo duże. Samotny, dymiący bombowiec przykuł uwagę niemieckich myśliwców którzy atakowali samolot przez kolejne dziesięć minut. Atak dokonał dzieła zniszczenia, oba silniki na lewym skrzydle przestały działać, poszycie zostało podziurawione, strzelec ogonowy zginął a część załogi – łącznie z pilotem – była ranna. Brown stracił przytomność, którą odzyskał na wysokości 300 metrów i w ostatniej chwili wyrównał lot. Nawigator, mimo zniszczonych przyrządów ustalił kierunek lotu ku północy. Kiedy bombowiec przelatywał nad niemieckim lotniskiem porucznik Franz Stigler, którego samolot właśnie kończono tankować i dozbrajać, wzbił się w powietrze wietrząc kolejne zestrzelenie tego dnia, które dałoby mu Krzyż Rycerski Żelaznego Krzyża. Kiedy podleciał do bombowca i zobaczył jego uszkodzenia oraz przerażoną załogę i już miał nacisnąć spust przypomniały mu się słowa jego dowódcy z Afryki: „Pamiętajcie, że jesteście rycerzami przestworzy. Jeśli dowiem się, że któryś z was otworzył ogień do człowieka na spadochronie, wówczas osobiście go zastrzelę”. Stigler uznał postrzelany bombowiec właśnie za takiego spadochroniarza. Zbliżył się do kabiny B-17 i dał znak Brownowi aby ten wylądował lądował awaryjnie na terenie Niemiec. Ale Amerykanin tylko kręcił głową nie wiedząc do końca o co chodzi wrogiemu pilotowi. Stigler wiedząc, że bombowiec zbliża się do pozycji artylerii przeciwlotniczej stanowiących część Wału Atlantyckiego zbliżył się do samolotu mając nadzieję, że artylerzyści z obsługi naziemnej nie otworzą ognia widząc Messerschmitta. Wszyscy, którzy służyli w Luftwaffe wiedzieli, że siły lotnicze III Rzeszy posiadają jedną zestrzeloną i wyremontowaną B-17-stkę przeznaczoną do szkolenia pilotów w atakowaniu takich celów. Po dotarciu nad Morze Północne Stigler pokazywał, aby Brown leciał do oddalonej o około 30 minut lotu Szwecji, jednak Amerykanin wciąż odmawiał skręcając na zachód. Niemiec wiedząc, że nic już więcej nie zrobi zasalutował i zawrócił ku Niemcom odprowadzony zdumionym wzrokiem załogi bombowca. Uszkodzony B-17 dotarł do Wielkiej Brytanii i cudem wylądował na jednym z lotnisk. Obaj piloci spotkali się w 1990 roku i zostali przyjaciółmi do swych śmierci.

3. Smoking Snakes

Utwór przedstawia historię trzech żołnierzy z Brazylijskich Sił Ekspedycyjnych które zostały wysłane do Włoch w 1944 roku. W tym czasie Brazylia prowadziła politykę izolacjonizmu, co nie przeszkadzało rządowi prowadzić niemal do 1942 roku handlu z III Rzeszą, który odbywał się dzięki załogom U-Bootów pływającym do Ameryki Południowej. Dwa lata zajęło Brazylijczykom sformowanie sił ekspedycyjnych liczących 25 tysięcy żołnierzy zarówno z armii jak i marynarki oraz lotnictwa. Zostali oni przeszkoleni i wyposażeni przez Stany Zjednoczone. Mimo pełnej gotowości sił ekspedycyjnych dyktatorski rząd Brazylii nie wyrażał zbyt dużej chęci do wysłani swych żołnierzy do walki. Popularne stało się powiedzenie, że „Prędzej węże zaczną palić fajkę niż BSE pójdzie na front i zacznie walczyć”. Kiedy ostatecznie Brazylijczycy weszli do walki i – co ważniejsze – zaczęli odnosić sukcesy zaczęli nazywać się „Palącymi wężami” oraz nosić dywizyjną naszywkę przedstawiającą węża palącego fajkę. 14 kwietnia 1945 roku trzech Brazylijczyków zostało wysłanych na patrol w okolice miasta Montese znajdującego się w Dolinie Padańskiej w północnej części Włoch. Zostali tam zaatakowani przez znacznie liczniejszy oddział niemiecki który zaoferował im możliwość poddania się. W odpowiedzi Brazylijczycy rozpoczęli ostrzał, a gdy skończyła im się amunicja założyli bagnety na karabiny i ruszyli do szturmy ginąc pod ogniem nieprzyjaciela. W uznaniu ich odwagi Niemcy pochowali ich, a nad grobami umieścili krzyż z napisem „trzech brazylijskich bohaterów”.

4. Inmate 4859

Kolejny kawałek poświęcony został naszemu rodakowi Witoldowi Pileckiemu, który dobrowolnie wszedł w kocioł zorganizowany przez Niemców na Warszawskim Żoliborzu by dostać się do Auschwitz. Na miejscu dostał numer 4859 oraz utworzył Związek Organizacji Wojskowej którego ostatecznym celem było zorganizowanie zbrojnego buntu w obozie. Wiosną 1943 roku, po trzech latach pobytu Pileckiego w Auschwitz, Gestapo rozpoczęło aresztowania członków ZOW. Pilecki zdecydował się na ucieczkę nocą z 26 na 27 kwietnia po której napisał dwa raporty, znane dziś jako „Raporty Witolda”  (trzeci powstał w 1945 roku, już po wojnie). Pilecki przedstawił swój plan ataku na obóz, który jednak nie zyskał aprobaty dowództwa ze względu na niewystarczające siły polskiego podziemia. Pilecki brał udział w Powstaniu Warszawskim jako zwykły strzelec, a w późniejszym okresie dowodził oddziałem ze zgrupowania „Chrobry II”. Po zakończeniu Powstania trafił do obozu w Murnau, a po wojnie dołączył do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku Pilecki wrócił do kraju aby realizować zadania organizacji NIE mającej na celu kontynuowanie walki o niepodległość po wkroczeniu Armii Czerwonej. Został aresztowany w maju 1947 roku i torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Podczas ostatniego widzenia ze swoją żoną wyznał jej, że w porównaniu z tym co teraz przeżywa „Oświęcim to była igraszka”. 15 marca 1945 roku Witold Pilecki został skazany na karę śmierci którą wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej przez strzał w tył głowy.

5. To Hell And Back

Amerykanin Audie Murphy - chłopak z Teksasu który dzięki sfałszowaniu aktu urodzenia zapisał się do wojska w wieku 17 lat. W 1943 został wysłany do Casablanki, gdzie wcielono go do 15 Pułku Piechoty należącego do 3 Dywizji Piechoty. Murphy walczył w walkach Kampanii Włoskiej od lądowania na Sycylii aż do desantu pod Anzio. W sierpniu 1944 roku dywizja Murphy'ego brała udział w inwazji na południową Francję. Zaraz po wylądowaniu na południowo francuskiej plaży jego pluton został zaatakowany, podczas przechodzenia przez winiarnię, przez Niemców którzy zajęli pobliski budynek. Wtedy Murphy dopadł do oddziałowego karabinu maszynowego którego obsada została ranna i odpowiedział ogniem zabijając dwóch i raniąc jednego z przeciwników. Z oddalonego o niecałe 100 metrów budynku wyszło dwóch Niemców którzy wyglądali, jakby mieli się poddać. Jednak kiedy wyszedł do nich jeden z Amerykanów został zastrzelony. Audie ruszył sam pod ogniem nieprzyjaciela, dopadł do budynku, zabił dwóch, ranił sześciu a jedenastu nieprzyjaciół wziął do niewoli. Za ten czyn został odznaczony Krzyżem za Wybitną Służbę. 26 Stycznia 1945 roku 3 Dywizja została przesunięta w rejon Holtzwihr, miasta we wschodniej Francji gdzie Dywizja spotkała się z silnym kontratakiem Niemieckim. Amerykanie ponieśli wysokie straty, a Murphy został mianowany dowódcą kompanii B. Kiedy w czasie trwania walk w okolicach miasta jeden z niszczycieli czołgów, M10 Wolverine został zniszczony Murphy rozkazał swoim ludziom wycofanie się do lasu, przez co został sam na swoim stanowisku kierując ostrzałem artyleryjskim przez telefon polowy. Kiedy Niemcy byli coraz bliżej Audie wskoczył na pancerz Wolverine’a i zaczął do nich strzelać z zamontowanego karabinu maszynowego kalibru 12.7 mm zabijając około 50 nieprzyjaciół. Za ten wyczyn zostało mu przyznane najwyższe odznaczenie w Amerykańskiej armii – Medal Honoru.

6. The Ballad Of Bull

Utwór ten opowiada historię Leslie „Bulla” Allena, kaprala Australijskiej armii. Allen zapisał się do armii 19 kwietnia 1940 roku aby we wrześniu zostać wysłanym na Bliski Wschód gdzie został wcielony do kompanii D 2/5 Batalionu 17 Brygady Piechoty jako noszowy. Mierzący 180cm, postawny i obdarzony dużym poczuciem humoru Australijczyk szybko zyskał sympatię kolegów. Swój przydomek, „Byk”, zyskał podczas grania w piłkę nożną na „australijskich zasadach”. Allen brał udział w kampanii Libijskiej oraz Syryjskiej, aż do 1942 kiedy to jego batalion został wycofany na Cejlon a następnie do Australii. W styczniu 1943 Australijczycy zostali wysłani na Nową Gwineę, gdzie połączyli się z siłami Amerykańskimi. 30 lipca, kiedy Amerykańska piechota nacierała na wzgórze Tambu zajęte przez Japończyków Allen sam, bez niczyjej pomocy i wśród nieprzyjacielskiego ognia zniósł ze wzgórza dwunastu rannych Amerykanów za co został później odznaczony Srebrną Gwiazdą. Mimo, że Leslie nigdy nie okazywał strachu na polu walki po powrocie do Australii okazało się, że cierpi na zaburzenia lękowe. Został zwolniony ze służby w październiku 1944 roku po uprzedniej degradacji za uderzenie oficera.

7. Resist And Bite

Historia żołnierzy z belgijskiego batalionu Chasseurs Ardennais (którego z resztą motto brzmi „Résiste et Mords!”) którzy bronili belgijskiej granicy 10 maja 1940 roku. W wyniku zerwanej łączności oddział nie otrzymał rozkazu o wycofaniu, więc trwali na swych pozycjach broniąc granicy za wszelką cenę. Walczyli na szerokim odcinku frontu tak zaciekle, że Niemcy myśleli, że mają naprzeciwko siebie znacznie większą siłę niż jedynie 40 ludzi i jedno działo przeciwpancerne, które zniszczyło 5 niemieckich czołgów.

8. Soldier Of 3 Armies

Fiński żołnierz Laurie Allan Törni - najbardziej kontrowersyjna postać armii fińskiej z okresu II Wojny Światowej. W czasie trwania Wojny Zimowej Törni brał udział w wielu potyczkach z Armią Czerwoną oraz często wychodził w pole jako dowódca patrolu podczas którego on i jego ludzie dokonywali wielu zniszczeń na tyłach wroga oraz zbierali cenne materiały wywiadowcze. Pod koniec wojny Lauri został wysłany do szkoły oficerskiej którą zakończył w stopniu podporucznika. Po zakończeniu Wojny Zimowej dołączył razem z wieloma innymi Finami do Ochotniczego Fińskiego Batalionu Waffen SS i został wysłany do Wiednia na odbycie szkolenia które skończył również w stopniu podporucznika. Po powrocie do Finlandii brał udział w Wojnie Kontynuacyjnej dokonując wraz ze swoim oddziałem wielu rajdów na tereny Sowieckie. 23 marca 1942 roku został ranny. Do służby wrócił w 1943 roku i został dowódcą oddziału typu „partyzanckiego” składającego się z kompanii piechoty, znanego później jako „Oddział Törni”. Od wiosny ów oddział dokonywał licznych wypadów na tereny Rosyjskie powodując ogromne straty Armii Czerwonej. Renoma oddziału i jego dowódcy szybko obiegła zarówno Finów (o dokonaniach oddziału był informowany sam marszałek Mannerheim) jak i Sowietów, a żołnierze Törniego opracowali wyróżniające ich naszywki. Z kolei dowództwo radzieckie wyznaczyło nagrodę za głowę Lauriego w wysokości 3 mln marek fińskich (około 600 tysięcy ówczesnych dolarów). Po podpisaniu radziecko-fińskiego rozejmu Törni, za namową przyjaciela, rozpoczął współpracę z Niemieckim wywiadem za co po zakończeniu II Wojny dostał wyrok sześciu lat więzienia, jednak został ułaskawiony w 1948 roku. W 1949 zaciągnął się jako marynarz by ostatecznie uciec ze statku płynącego w 1950 roku przez Zatokę Meksykańską i o własnych siłach dopłynąć do Stanów Zjednoczonych, gdzie po trzech latach zostało przyznane mu obywatelstwo i zmienione nazwisko na Larry Thorne. W 1954 zaciągnął się do armii, gdzie szybko został dostrzeżony przez Siły Specjalne. W 1965 roku, Törni został przeniesiony jako doradca do Military Assistance Command, Vietnam – Studies and Observations Group (MACV–SOG), tajnej jednostki specjalnej koncentrującej się na niekonwencjonalnych działań wojennych na terenie Wietnamu. W dniu 18.10.1965 nadzorując przebieg tajnej operacji z pokładu śmigłowca doszło do katastrofy. Maszyna rozbija się w górzystym terenie, a wysyłani ratownicy nie byli w stanie zlokalizować miejsce katastrofy. Wkrótce po jego zaginięciu, Törni został awansowany do stopnia majora. Jego szczątki ostatecznie znaleziono w roku 1999 a formalnie zidentyfikowanie pod kątem DNA nastąpiło w 2003 roku. Dnia 26 czerwca 2003 roku został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington.

9. Far From The Fame

Utwór „Far From the Fame” zadebiutował na festiwalu Masters of Rock w 2012 roku a potem został wydany jako singiel. Wydanie z „Heroes” różni się właściwie tylko na nowo nagraną perkusją.
Kawałek ten opowiada historię Karela Janouška - Czechosłowackiego pilota, który w trakcie I wojny światowej służył w Korpusie Czechosłowackim w Rosji, a następnie dołączył do nowo formowanej Armii Czechosłowackiej by po nauczeniu się latać zacząć tworzyć lotnictwo Czechosłowackie. Po zajęciu Czechosłowacji przez III Rzeszę Janoušek początkowo działał w ruchu oporu, a następnie przedostał się do Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął formowanie Czechosłowackiego lotnictwa pod skrzydłami RAF-u. 17 maja 1945 został awansowany na stopień marszałka. Po zakończeniu wojny zdecydował się wrócić do kraju, gdzie został wtrącony do więzienia w 1948 roku i skazany na 18 lat więzienia. Utracił tym samym stopień wojskowy oraz wszystkie odznaczenia. W 1950 roku został oskarżony o próbę ucieczki i skazany na dożywocie. Ostatecznie opuścił więzienie w 1960 na mocy amnestii. Został zrehabilitowany w 1958 roku, jednak nigdy nie odzyskał swych odznaczeń. Został awansowany pośmiertnie w 1991 roku na stopień generała armii.

10. Hearts Of Iron

Ostatni utwór opowiada o próbie ucieczki niemieckich żołnierzy i cywili przed Armią Czerwoną. 12 Armia dowodzona przez Walthera Wencka była ostatnią nadzieją dla oblężonego Berlina, jednak została powstrzymana przez znaczne siły Radzieckie w okolicach Poczdamu. Dziewiąta Armia próbowała wyrwać się z kotła pod Halbe by dotrzeć na względnie bezpieczne pozycje zachodnie i połączyć się z Dwunastą Armią. Podjęto trzy próby, dwie z nich zakończone porażką. Dopiero za trzecim razem na zachód przebiło się kilka tysięcy żołnierzy i dołączyło do swych kolegów z 12 Armii. Wykorzystując zamieszanie jakie zapanowało w szeregach Armii Czerwonej po udanym przebiciu obie armie utworzyły korytarz dzięki któremu zarówno wyczerpani walką żołnierze jak i cywile dotarli do Łaby i poddali się zachodnim aliantom.

 

opis płyty - Cezar

The Last Stand

TheLastStand

Inne wydania:
*więcej informacji

Single:
The Lost Battalion

Lista utworów:

  1. Sparta
  2. Last Dying Breath
  3. Blood of Bannockburn
  4. Diary of an Unknown Soldier
  5. The Lost Battalion
  6. Rorke's Drift
  7. The Last Stand
  8. Hill 3234
  9. Shiroyama
  10. Winged Hussars
  11. The Last Battle



Czas trwania:  44:31
Data wydania:  19.08.2016
Nagrane w:  The Abyss Studio
Producent:  Peter Tägtgren
Mastering:  Jonas Kjellgren
Wytwórnia:  Nuclear Blast
Projekt okładki:  Péter Sallai 
 

Informacje

  • Krótkie fragmenty utworów pojawiły się jako podkład muzyczny do zapowiedzi trasy The Last Tour
  • 10 czerwca 2016 wypuszczono pierwszy singiel - The Last Stand
  • Wydania niepodstawowe zawierają bonusowe utwory:
    • Camouflage - Raubtier cover
    • All Guns Blazing - Judas Priest cover
    • Afraid to Shoot Strangers - Iron Maiden cover
  • Dodatkowo, wraz z płytą CD wyjdzie DVD, na którym znajduje się nagranie koncertu we Francuskim Nantes
  • Dostępne jest wydanie zawierające w zestawie z płytą model czołgu
  • Album zdobył status Złotej Płyty w Szwecji, Czechach i Polsce!

 

Opis płyty:


Album The Last Stand jest kolejną, wspaniałą lekcją historii.

Szczegóły:

1. Sparta
Tego wydarzenia nie  trzeba nikomu przedstawiać. Ikoniczna bitwa, jeśli chodzi o ostatnie starcia, dlatego też otwiera album. 480r p.n.e. II wojna perska. Garstka przeciwko niezliczonym hordom. Oczywiście chodzi o Termopile. Około 4000 Greków miało stawić opór trzystu tysiącom Persów. Przez pierwszy dzień Grecy byli nie do pokonania - frontalny atak nie przyniósł oczekiwanych skutków. Los bitwy odmieniła zdrada Efialtesa, który powiedział Kserkesowi, królowi Persji, ścieżce prowadzącej na tyły Greków. Na wieść o marszu Persów przez góry, Leonidas wycofał większość wojsk, zostawiając w przesmyku 1400 żołnierzy. Gdy przeciwnicy szykowali się do ostatniego szturmu, Grecy przeprowadzili niespodziewany atak, który zakończył się śmiercią Leonidasa i unicestwieniem jego wojsk.
 
2. Last Dying Breath
I wojna światowa to konflikt mało w Polsce znany, więc dobrze, że zespół sięgnął po historię właśnie z tego okresu. Rozpoczął ją zamach na Franciszka Ferdynanda w Sarajewie - co było przyczyną wypowiedzenia wojny Serbii przez Austro-Węgry. Siódmego października 1915 roku wojska Rzeszy i Austro-Węgier ruszyły na Belgrad. W ciągu jednego dnia walk Serbowie stawili dzielny opór na ulicach stolicy. Straceńczą szarżą wsławił się major Dragutin Gavrilović, który skierował do swoich żołnierzy słowa, które znalazły się w tekście utworu "[...] Honor Belgradu, naszej stolicy, nie może zostać splamiony. Żołnierze! Bohaterowie! Główne dowództwo wykreśliło nasz pułk z akt. [...] Naprzód, po chwałę! Za Króla i Ojczyznę".
 
3. Blood of Bannockburn
Szkocka wojna o niepodległość to kolejny interesujący, acz nieznany w Polsce rozdział historii. Bitwa pod Bannockburn stoczona została w dniach 23-24 czerwca 1314 roku. Szkoci oblegali zamek Stirling, którego dowódca miał zezwolić na kapitulację, chyba że otrzyma wsparcie. Na odsiecz oblężonym ruszyło 20 000 żołnierzy. Przeciw nim stanęło zaledwie 9000 pod wodzą króla Roberta I. Dzięki dobrym pozycjom Szkoci nie dali się zepchnąć - co więcej zdziesiątkowali atakujących i zmusili ich do ucieczki. Mimo, że niepodległość Szkocji uznana została dopiero 14 lat później, Bannockburn było jedną z decydujących bitew wojny.
 
4/5. Diary of an Unknown Soldier/The Lost Battalion
Wracamy do pierwszej wojny światowej, tym razem na front zachodni. Drugiego października 1918 roku, 77 Dywizja Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego na skutek złej komunikacji, została otoczona przez przeważające siły przeciwnika. Przez sześć kolejnych dni byli zmuszeni odpierać ataki i znosić ostrzał własnej artylerii. Na domiar złego wszelkie zapasy były na wyczerpaniu. Wreszcie 8 października zostali uratowani.
 
6. Rorke's Drift
22 stycznia 1879 roku, w czasie wojny brytyjsko-zuluskiej doszło do rozpaczliwej obrony stacji misyjnej Rorke's Drift. Stu trzydziestu dziewięciu brytyjskich żołnierzy odpierało ataki 4000 Zulusów. Mimo olbrzymiej przewagi liczebnej Zulusi byli gorzej uzbrojeni, większość uzbrojona była w włócznie, nieliczni posiadali broń palną. Obrońcami w dużej mierze byli chorzy i inżynierowie. Po trwającej 10 godzin walce, napastnicy wycofali się, zostawiając na polu bitwy 550 poległych. Po stronie brytyjskiej doliczono się 17 zabitych i 15 rannych.
 
7. The Last Stand
W latach '20 szesnastego wieku Karol V toczył wojnę z Francją, papieżem Klemensem VII i miastami włoskimi. Na początku maja 1527 roku doszło do złupienia Rzymu, co położyło kres odrodzeniu w Wiecznym Mieście. Czternaście tysięcy żołnierzy nacierało w kierunku Bazyliki świętego Piotra. Na ich drodze w obronie papieża stanęło 189 Szwajcarów z Gwardii Szwajcarskiej. Mimo dzielnej walki, zostali prawie całkowicie rozbici - przeżyło tylko kilkunastu, którzy otoczyli papieża i odprowadzili do Zamku Świętego Anioła.
 
8. Hill 3234
Radziecka interwencja w Afganistanie została przeprowadzona w celu utrzymania rządu sprzyjającego Sowietom. W czasie dziesięcioletniej wojny stoczono wiele potyczek, ale jedna jest szczególnie interesująca - bój na wzgórzu 3234. Żołnierze 9 kompani 345 pułku powietrznodesantowego zostali zrzuceni na wspomniane wzgórze. Zaledwie 39 obrońców odpierało ataki dziesięciokrotnie liczniejszego przeciwnika, który posiadał wsparcie ciężkiej broni takiej jak granatniki i ckm-y. Po dziewięciu atakach, dowódca por. Tkaczow był gotów wezwać ostrzał artyleryjski na własne pozycje. Ostatecznie dzięki pomocy plutonu zwiadowców i pojedynczego Mi-8, udało się dostarczyć zaopatrzenie i wywieźć rannych w liczbie 28. Poległo 6 żołnierzy. 
 
9. Shiroyama
Bunt Satsumy to ostatnia i największa rewolta byłych samurajów. Jego przyczyną były pro zachodnie reformy rządu cesarza Meiji. Dwudziestego czwartego września 1877 roku rewolucjoniści stoczyli swoje ostatnie starcie - zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Naprzeciw kilkuset samurajów stanęło 30 000 nowocześnie uzbrojonych żołnierzy. Wynik starcia był z góry przesądzony - choć straty nie są dokładnie znane, zginęli prawie wszyscy samurajowie (w tym dowódca) - ostało się ich ledwie 40. Śmierć Takamori Saigo oznaczała koniec rebelii. 
 
10. Winged Hussars
Liga Święta rusza na odsiecz oblężonemu Wiedniowi, z polskim hetmanem na czele, a imię jego Jan. Turcy ponownie najechali Europę i oblegli Wiedeń. Przez dwa miesiące obrońcy dzielnie odpierali ataki, jednak ich liczba drastycznie się zmniejszyła - z początkowych 18 tys. do zaledwie 5 tys. Do wyzwolenia doszło 12 września 1683 roku. Bitwa rozpoczęła się rankiem, jednak rozstrzygająca szarża husarii została przeprowadzona dopiero późnym popołudniem. Poprzedziło ją prawie dwunastogodzinne przygotowanie artyleryjskie. W ciągu następnej pół godziny ok. 20 tys. jeźdźców zmiażdżyło szeregi oblegających - doliczono się ok. 10 tys. poległych piechurów. 
 
11. The Last Battle
Czwartego maja 1945 roku, wcześniej służący jako więzienie dla francuskich VIP-ów, został wyzwolony zamek Itter, położony w Tyrolu. Następnego dnia odziały 17 Dywizji Grenadierów Pancernych SS przypuściło atak na zamek. Po stronie nielicznych amerykańskich żołnierzy stanęło kilkunastu antynazistowskich żołnierzy Wehrmachtu, jeden esesman i byli więźniowie. Atakujący, w sile prawie 200 doborowych żołnierzy, zdobyli przewagę i niechybnie by zwyciężyli, gdyby nie odsiecz ze strony nadchodzących wojsk amerykańskich i austriackich partyzantów. W obronie zginął niemiecki major Josef Gangl, który wezwał posiłki i walnie przyczynił się do zwycięstwa.

opis płyty - Sgorias

Dyskografia - CD

           TheLastStand     heroesokladka    

Carolus Rex     Coat of Arms     The Art of War    

Metalizer     Attero Dominatus     Primo Victoria    

Primo Victoria

primo victoria00

Lista utworów:

  1. Primo Victoria
  2. Reign Of Terror
  3. Panzer Battalion
  4. Wolfpack
  5. Counterstrike
  6. Stalingrad
  7. Into The Fire
  8. Purple Heart
  9. Metal Machine

Inne wydania:
Primo Victoria Re-Armed
*więcej informacji

Single:
brak

Czas trwania: 41:12
Data wydania: 04.03.2005
Wytwórnia: Black Lodge
Producent / miksowanie: Tommy Tägtgren
Mastering: Henke w Polar Studiosbr
Okładka: Mattias Norén (ProgArt Media)
 

Informacje

  • Do utworu Counterstrike został zrealizowany teledysk w pełni zrobiony przez izraelskich fanów *klik*
  • Na okładce albumu nad literą "o" można dostrzec gołębia, który ma oznaczać pokój
  • Wydanie re-armed albumu pojawiło się w 2010 roku i zawiera dodatkowe utwory:
    • Shotgun
    • Into The Fire - na żywo podczas festiwalu Sabaton Open Air 2008
    • Rise Of Evil  - na żywo podczas festiwalu Sabaton Open Air 2008
    • The Beast - Twisted Sister cover
    • Dead Soldier's Waltz - outro

 

Opis płyty:

Primo Victoria (ang. First victory / pol. Pierwsze zwycięstwo) to drugi album w historii zespołu, a pierwszy nagrany dla ich nowej wytwórni: Black Lodge Records.

Szczegóły:

1. Primo Victoria
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór o lądowaniu w Normandii, czyli największej pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej. Otrzymała kryptonim "Overlord", zaś dzień jej rozpoczęcia - D-Day - wyznaczono na 6 czerwca 1944.

2. Reign Of Terror
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór o I wojnie w Zatoce Perskiej i Saddamie Husajnie. Wojna ta jest określana terminem "Pustynna Burza" (Desert Storm), choć był to kryptonim tylko jednej z kilku operacji przeprowadzonych podczas tej wojny. Konflikt rozpoczęty najazdem Iraku na Kuwejt 2 sierpnia 1990 roku i zakończony pokonaniem Iraku przez międzynarodową koalicję wiosną 1991 roku.

3. Panzer Battalion
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

Utwór o drugiej wojnie w Zatoce Perskiej - konflikt , który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Danii i Polski), a armią Iraku.

4. Wolfpack
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

Utwór o bitwie o Atlantyk, która była najdłuższą kampanią II Wojny Światowej, Trwała od roku 1939 aż do kapitulacji Niemiec w 1945. Taktyka niemiecka opierała się m.in. na wysyłaniu w rejon działań zespołu U-botów tzw. "wilczych stad”), było to prawdziwe polowanie na statki transportowe. Niemcy próbowali w ten sposób przerwać dostawy morskie do Wielkiej Brytanii. Utwór opowiada o ataku na statki płynące w konwoju o kryptonimie ONS-92.

5. Counterstrike
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór o wojnie sześciodniowej. Wojna stoczona pomiędzy Izraelem, a koalicją państw arabskich pod przewodnictwem Syrii. W ciągu sześciu dni Izrael pokonał wszystkich agresorów ponosząc niewielkie straty i zajął cały półwysep Synaj, wzgórza Golan, zachodni brzeg Jordanu.

6. Stalingrad
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

Utwór o jednej z największej bitwie miejskiej II wojny światowej (od 21 sierpnia 1942 do 2 lutego 1943). Uznawana jest za przełomową w działaniach na froncie wschodnim.

7. Into The Fire
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór o wojnie w Wietnamie.

8. Purple Heart
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Pär Sundström)

Utwór o żołnierzach, którzy zostali ranni albo zabici w czasie służby wojskowej w Armii Stanów Zjednoczonych lub walcząc u jej boku. Purpurowe serce - to odznaczenie wojskowe, przyznawane w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jedyne amerykańskie odznaczenie, do którego otrzymania nie potrzeba niczyjej rekomendacji, a które otrzymuje się automatycznie po tym, kiedy żołnierz zostanie ranny lub zabity.

9. Metal Machine
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

Jedyny “nie-wojenny” utwór na płycie. Jest to po prostu metalowy hołd zbudowany z tytułów utworów takich zespołów jak: Iron Maiden, Manowar, Judas Priest, Rainbow, Dio, Metallica, W.A.S.P., Accept, Pink Floyd oraz Black Sabbath.

Coat Of Arms

CoatOfArms

Inne wydania:
CoA Digibook Limited Edition
CoA Mailorder Edition
*więcej informacji

Single:
Coat Of Arms
Screaming Eagles

Lista utworów:

  1. Coat Of Arms
  2. Midway
  3. Uprising
  4. Screaming Eagles
  5. The Final Solution
  6. Aces In Exile
  7. Saboteurs
  8. Wehrmacht
  9. White Death
  10. Metal Ripper

 

 

Czas trwania: 39:53
Data wydania: 21.05.2010
Nagrane w: Abyss Studios
Wytwórnia: Nuclear Blast / Black Lodge
Projekt okładki: Mattias Norén

 

Informacje

  • Płyta osiągnęła w 2011 roku status złotej płyty w Polsce za sprzedane 10 tys. kopii
  • W wydaniu limitowanym albumu pojawiły się dwa utwory w wersji instrumentalnej - Coat of Arms oraz Metal Ripper
  • Do wersji pre-order dołączone były nieśmiertelniki oraz certyfikat autentyczności

 

Opis płyty:

Szczegóły:

1. Coat of Arms
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

Utwór poświęcony Wojnie grecko-włoskiej, nawiązujący również do legendarnych 300 Spartan i króla Leonidasa I.
28 października 1940 - atak Włoch. Grecy mimo przewagi agresora stawiają opór - wykorzystując znajomość terenu z powodzeniem zatrzymują wroga (niczym dawni Spartanie) i z czasem pokonują Włochów. Zdrajcą (Efialtesem) okazała się Bułgaria, która dała zgodę Niemcom na wykorzystanie jej terytorium do ataku na Grecję. W obliczu potęgi III Rzeszy, Grecy nie mieli żadnych szans - generał Jeorios Tsolakoglu podpisał akt kapitulacji (choć zrobił to bez porozumienia rządu).

2. Midway
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Pär Sundström)

Bitwa o Midway, lotniczo-morska walka pomiędzy Stanami Zjednoczymi, a Japonią w czasie II wojny światowej. Uznawana jest za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku - dzięki zwycięstwu amerykańskich żołnierzy inicjatywa działań militarnych przeszła na stronę aliantów.

3. Uprising
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

Utwór o Powstaniu warszawskim, jedynym powstaniu w czasie II Wojny Światowej. Polacy nie mogli się pogodzić ze startą wolności i  mimo tego, że wiedzieli o tym, że nie mają żadnych szans, zaatakowali okupanta. W afekcie Hitler kazał zrównać Warszawę z ziemią.

4. Screaming Eagles
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

Utwór opisujący działania wojenne żołnierzy 101 Dywizji Powietrznodesantowej, biorącej udział w operacjach Overload (chrzest bojowy dywizji), Market Garden (zrzuceni w Arnhem o jeden most za daleko), największym sukcesem dywizji była Obrona Bastogne na froncie zachodnim.
Ciekawostka - żołnierzem 101 Dywizji był Jimi Hendrix.

5. The Final Solution
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

Hymn upamiętniający straszliwą śmierć milionów Żydów. Utwór opowiada o tzw. rozwiązaniu kwestii żydowskiej i związanych z nim obozach zagłady. Wspomniana jest Kryształowa Noc (z 9 na 10 listopada 1938) - była to noc zapamiętana jako pogrom Żydów w Niemczech, ulice miast zostały zasypane biżuterią i odłamkami szkieł ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd nazwa.

6. Aces In Exile
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

Utwór o pilotach na uchodźstwie biorących czynny udział w Bitwie o Anglię. Wspomniane są 3, najbardziej efektywnie mszczące się na Messerschmittach, Dywizjony: 303 (głównie Polacy i Czech), 310 (Czesi) i 401 (Kanadyjczycy). Na koniec wyśpiewana jest (trochę zmieniona) mowa Winstona Churchilla - 'Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym.'
Ciekawostka - funkcjonuje określenie "ace in a day" (as dnia), jest to zwrot określający pilota który zestrzelił przynajmniej 5 wrogich maszyn w ciągu jednego dnia. W czasie Bitwy o Anglię było 3 asów: Archie McKellar (Anglia), Brian Carbury (Nowa Zelandia) i Antoni Głowacki (Polska).

7. Saboteurs
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Pär Sundström)

Utwór poświęcony norweskim sabotażystom biorącym udział w Bitwie o Ciężką Wodę. Alianci chcieli opóźnić prowadzone przez Niemcy badania nad bronią atomową, do której produkcji potrzeba było ciężkiej wody - prosta konkluzja: trzeba wysadzić fabrykę produkującą tę wodę. Po wielu niepowodzeniach w końcu nasi tytułowi sabotażyści wysadzili ładunek wody, co pozbawiło III Rzeszę ogromnej przewagi, jaką byłaby broń atomowa.

8. Wehrmacht
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

Utwór o nazistowskiej machinie wojennej i skutkach jakie III Rzesza wywarła na zwykłego żołnierza niemieckiego oraz o tym jaką potężną bronią jest propaganda - wszyscy wśród państw Osi uwierzyli w potęgę III Rzeszy, choć dowodem potęgi były w znacznej mierze tylko słowa.

9. White Death
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén/Pär Sundström)

White Death to pseudonim Simona Häyhä - najskuteczniejszego snajpera w historii, fińskiego strzelca wyborowego, postrachu sowietów w czasie Wojny Zimowej. Zabił 705 wrogów komentując to słowami: "Robiłem to, co mi kazano – najlepiej, jak mogłem".
Ciekawostka - 6 marca 1940 r. Simon został postrzelony w szczękę. Pocisk przekoziołkował po uderzeniu i przestrzelił mu czaszkę. Zanim stracił przytomność zdążył jeszcze zastrzelić radzieckiego żołnierza, który go zranił. Jeden z żołnierzy, którzy odnosili go do punktu opatrunkowego, opowiadał że „brakowało mu połowy głowy”. Odzyskał przytomność 13 marca. Po wojnie zajął się hodowlą psów.
Ciekawostka - posłuchajcie piosenki Ankie Bagger - "Where Were You Last Night"

10. Metal Ripper
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: kopiuj, wklej w wykonaniu Joakima Brodéna)

Jest to  muzyczny hołd składany bogom rocka! Cały tekst jest zlepkiem wersów pochodzących z różnych utworów różnych wykonawców - dokładną rozpiskę można znaleźć tutaj:Metal Ripper

opis płyty - Neither

The Art Of War

the art of war 250

Lista utworów:

  1. Sun Tzu Says
  2. Ghost Division
  3. The Art Of War
  4. 40:1
  5. Unbreakable
  6. The Nature Of Warfare
  7. Cliffs Of Gallipoli
  8. Talvisota
  9. Panzerkampf
  10. Union (Slopes Of St. Benedict)
  11. The Price Of A Mile
  12. Firestorm
  13. A Secret

Inne wydania:
The Art Of War Limited Edition
The Art Of War Re-Armed
*więcej informacji

Single:
Cliffs Of Gallipoli

Czas trwania: 49:28
Data wydania: 30.05.2008
Nagrane w: Abyss Studios
Wytwórnia: Black Lodge
Projekt okładki: Jobert Mello
 

Informacje

  • Pojawiające się między utworami fragmenty traktatu czyta Moira Fogarty
  • Edycja limitowana została wydana w pudełku DVD do którego dołączono książkę Sun Tzu Sztuka Wojny (po angielsku)
  • Wydanie re-armed płyty ukazało się w 2010 roku i zawiera bonusowe utwory:
    • Swedish Pagans
    • Glorious Land
    • The Art of War - w wersji demo
    • Du gamla, du fria - hymn Szwecji na żywo ze Sweden Rock Festival 2009

 

Opis płyty:

Album opiera się na starożytnym chińskim traktacie militarnym "Sztuka Wojny", napisanym przez generała Sun Wu w VI wieku przed naszą erą. To wspaniałe dzieło zbudowane jest z 13 rozdziałów, przy czym każdy z nich przedstawia inny aspekt działań wojennych i bierze pod uwagę taktykę i strategię swoich czasów. 
Utwory na płycie połączone są z odpowiadającymi im rozdziałami traktatu, większość z nich opisuje bitwy lub sytuacje nowożytnego pola walki gdzie metody Sun Wu zostały użyte.

1. Sun Tzu Says (rozdział I - "Rozpoznanie")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Krótki tekst wprowadzający do albumu: "Wojna jest dla państwa sprawą najwyższej wagi, sprawą życia lub śmierci, drogą wiodącą do przetrwania lub upadku."

2. Ghost Division (rozdział II - "Prowadzenie wojny")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór opowiadający o 7 niemieckiej Dywizji Pancernej z okresu II wojny światowej, pod dowództwem gen. mjr. Erwina Rommla. Oddział zyskał miano Dywizji Duchów dzięki niezwykłej prędkości z jaką posuwał się wgłąb Francji oraz ze względu na trudności z określeniem jego położenia, nawet przez osoby nim dowodzące. Rommel często zrywał komunikację, aby mu nie przeszkadzano podczas działań, a sam opisywał tę francuską kampanię w listach do żony jako "błyskawiczne Tour de France".

3. The Art Of War (rozdział III - "Strategia ataku")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén) 

Kawałek poświęcony trzeciemu rozdziałowi traktatu. Opisuje sposób prowadzenia wojny, który do perfekcji opanował Alexander Wielki. Sun Tzu w tym pisze: "Sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem osiągnięć. Największym osiągnięciem jest pokonać wroga bez walki. Dlatego sprawą najwyższej wagi w wojnie jest rozbicie strategii przeciwnika."
Alexander Wielki wygrał tak wiele bitew, ponieważ nie prowadził swoich wojsk wprost na wroga. Używał forteli, udawał że przegrywa, symulował odwrót, a przeciwnicy grali w jego grę, starali się dogonić. I na koniec Coup De Grace, czyli ostateczne uderzenie, dobicie przeciwnika, ostatni cios.

4. 40:1 (rozdział IV - "Potencjał armii")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Kampania wrześniowa zakładała jak najszybszą klęskę Polski i stłumienie wszelkiego oporu wśród Polaków. Jednak nasi rodacy nie poddawali się i gdy Warszawa była głównym celem III Rzeszy, postanowili ją wspomóc poprzez przegrupowanie się w okolicach Brześcia. Niemiecki generał Heinz Guderian chciał pierwszy tam dotrzeć  i pokrzyżować polskie plany. Wierzył, że jego czołgi błyskawicznie złamią każdy napotkany opór i doprowadzą do szybkiego zwycięstwa. Dlatego każda godzina była na wagę złota.
Jednak na swej drodze, w okolicach Wizny, pancerne zagony Guderiana trafiły na nieoczekiwaną przeszkodę.
720 Polaków broniło przeprawy przez Narew. Mieli do dyspozycji 6 armat i 24 CKM-y.
Do starcia z żołnierzami dowodzonymi przez kapitana Raginisa, hitlerowski generał wystawił 42 000 żołnierzy, 469 dział, 350 czołgów, 689 RKM-ów i 2888 CKM-ów. Kapitan Raginis złożył przysięgę, że żywy nie wpuści Niemców na swoje pozycje. Obrona odcinka Wizna, pomimo ogromnej dysproporcji sił, co do której świadomość mieli obrońcy, była bardzo istotna. Pozwoliła ona na zatrzymanie wojsk Guderiana na 2 dni, a w tym czasie powstała armia Warszawa. 

5. Unbreakable (rozdział V - "Siła rażenia")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór opisujący V rozdział traktatu. Bynajmniej nie chodzi tu o siłę fizyczną armii, lecz o siłę, którą można stworzyć z przemyślnego użycia wojska, co wyjaśnia cytat traktatu na wstępie: "zwab go czymś, co jest dla niego atrakcyjne i zastawiwszy pułapkę, czekaj na jego ruch dobrze przygotowanym."

6. The Nature Of Warfare (rozdział VI - "Pustka i pełnia)
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Krótki utwór instrumentalno-narracyjny komentujący rozdział VI: "woda przybiera taki kurs, na jaki pozwala jej powierzchnia, po której płynie. Żołnierz wypracowuje swoje zwycięstwo w taki sposób, na jaki pozwala mu jego nieprzyjaciel. Przeto jak woda nie ma określonego stałego kierunku, tak w konflikcie zbrojnym nie ma nigdy stałych warunków."

7. Cliffs Of Gallipoli (rozdział VII - "Sztuka osiągnięcia przewagi")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór poświęcony masakrze pod Gallipoli - bezsensownej bitwie wydanej Imperium Osmańskiemu przez ententę w celu zdestabilizowania sytuacji na froncie w czasie I wojny światowej. W 1914 roku front zachodni stanął w miejscu - rozpoczęła się długotrwała wojna pozycyjna, a Gallipoli było bitwą wydaną po to, aby przełamać ten impas. Cała operacja okazała się wielką porażką, jedyną udaną akcją podczas bitwy była ewakuacja. W 1934 roku Mustafa Kemal napisał słowa o poległych żołnierzach, które zostały wykorzystane w tym utworze: "bohaterowie, którzy straciliście życie (...) spoczywajcie w pokoju. (...) Nie ma różnicy pomiędzy "Johnymi", a "Mehmetami" (...) Matki, które wysłałyście synów z dalekich krajów, obetrzyjcie łzy, wasi synowie leżą przytuleni do naszej piersi i spoczywają w pokoju." 
Na końcu utworu jest cytat z traktatu: "Istnieją drogi nie nadające się do przemarszu, oddziały, których nie należy zaczepiać, miasta których nie powinno się oblegać, istnieją tereny, których należy unikać."

8. Talvisota (rozdział VIII - "Dziewięć zmiennych warunków")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Pär Sundström)

Wojna Zimowa - konflikt zbrojny między ZSRR i Finlandią w czasie II wojny światowej zapoczątkowany roszczeniami terytorialnymi Związku Radzieckiego. Mimo przewagi liczebnej, wojskom radzieckim nie udało się przełamać fińskich fortyfikacji. Pomimo potępienia agresji przez państwa zachodnie i wykluczenia ZSRR z Ligi Narodów, Finlandia nie otrzymała znaczącej pomocy z zewnątrz. Formalnie zwyciężyło ZSRR zagarniając ziemię, lecz Finowie zdołali obronić swą niezależność.

9. Panzerkampf (rozdział IX - "Ruchy wojsk")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Bitwa na Łuku Kurskim pomiędzy III Rzeszą a ZSRR była największą bitwą pancerną w historii świata oraz ostatnią niemiecką próbą odzyskania inicjatywy na froncie wschodnim. Zakończyła się przegraną Niemców i przejściem Armii Czerwonej do kontrofensywy, dzięki której wyzwolono Orzeł i Biełgorod, a następnie Charków. W utworze wspomniany jest bój o Prochorowkę, który był jednym z ostatnich niemieckich zwycięstw w tej bitwie. 

10. Union (rozdział X - "Topografia")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór poświecony bitwie o Monte Cassino, uznawanej za największą lądową bitwę w Europie − była najcięższą i najbardziej krwawą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Przełamanie Linii Gustawa i wkroczenie do Rzymu było możliwe dzięki połączeniu sił i zjednoczeniu się wojsk amerykańskich, brytyjskich, nowozelandzkich, indyjskich, francuskich, polskich, kanadyjskich oraz włoskich przeciw potędze III Rzeszy. Żołnierze razem walczyli i razem ginęli, a każda śmierć tylko umacniała ich w przekonaniu, że oni nie mogą przegrać. 

11. The Price Of A Mile (rozdział XI - "Dziewięć rodzajów terenu")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Tutaj poruszany jest temat bitwy pod Passchendaele, jednej z najbardziej krwawych bitew I wojny światowej, rozegranej pomiędzy połączonymi armiami Wielkiej Brytanii, Kanady, Związku Południowej Afryki, ANZAC i Francji, a armią Cesarstwa Niemieckiego. Bitwa jest uważana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych i bezowocnych kampanii I wojny światowej. Prawie pół miliona żołnierzy alianckich i ćwierć miliona Niemców zginęło lub odniosło rany w walce o kawałek zrujnowanej, bagnistej ziemi. Walka przesunęła linię frontu tylko o 10 kilometrów w ciągu 3 miesięcy. Nie zmieniło to w znaczący sposób sytuacji żadnej ze stron. Starcie nie zostało rozstrzygnięte - pozostawiło tylko ogromne straty po obu stronach. Cytat z traktatu na początku utworu głosi: "Ustaw swoich żołnierzy na pozycjach bez wyjścia, a będą woleli umrzeć niż uciekać." 

12. Firestorm (rozdział XII - "Atak ogniowy")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór traktujący o nalotach dywanowych, taktyce stosowanej głównie podczas II wojny światowej. Jest to atak powietrzny samolotów bombowych mający na celu całkowite zniszczenie wybranego celu. Określenie "dywanowy" wzięło się od formacji, w jakiej leciały bombowce. Setki samolotów lecących blisko siebie, na podobnej wysokości, tworzyły zwartą "powierzchnię bombardującą". Najsłynniejszy nalot dywanowy w Europie przeprowadziły brytyjskie siły powietrzne, w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku bombardując Drezno - około 1400 bombowców rozpętało tam prawdziwą burzę ogniową.

13. A Secret (rozdział XIII - "Szpiegostwo")
(muzyka: Joakim Brodén)

Krótkie outro zakończone cytatem z traktatu: "Wrogie armie mogą stawać przeciw sobie całymi latami, dążąc do zwycięstwa, o którym decyduje jeden dzień", oraz humorystycznym powiadomieniem przeznaczonym dla ludzi którzy niechętnie wyciągają pieniądze na kupno świetnej płyty:  "Wykryto nielegalne pobieranie.  Egzekucja programu szpiegującego - protokół 666".

opis płyty - Neither 

Attero Dominatus

AtteroDominatus 300

Lista utworów:

  1. Attero Dominatus
  2. Nuclear Attack
  3. Rise Of Evil
  4. In The Name Of God
  5. We Burn
  6. Angels Calling
  7. Back in Control
  8. A Light in the Black
  9. Metal Crüe

Inne wydania:
Attero Dominatus Re-Armed
*więcej informacji

Single:
brak

Czas trwania: 41:06
Data wydania: 28.07.2006
Wydawca: Black Lodge
Producent / miksowanie: Tommy Tägtgren
Mastering: Henke w Polar Studiosbr
Twórca okładki: Mattias Norén
 

Informacje

  • Do utworu tytułowego powstał teledysk zrobiony przez perkusistę zespołu Nocturnal Rites (Owe Lingvall) w mieście Umeå (Szwecja)
  • Jako gościnny wokal w utworze Metal Crue pojawia się Christian Hedgren
  • Rise of Evil to najdłuższy utwór jaki nagrał zespół (trwa 8 min i 19 s)
  • Na okładce widać maszerujących żołnierzy, kolce wokół nawiązuje do rodzaju hełmów używanych przez niemieckie wojsko
  • Wydanie re-armed pojawiło się w 2010 roku i zawiera dodatkowe utwory:
    • Långa Bollar på Bengt - Svenne Rubins cover
    • Metal Medley - na żywo z festiwalu Sabaton Open Air 2008, jest to połączenie Metal Machine i Metal Crüe
    • Nightchild - wcześniejsza wersja Purple Heart z innym tekstem
    • Primo Victoria - wersja demo

 

Opis płyty:

Trzeci studyjny album zespołu. Tytuł płyty można tłumaczyć jako “Zniszczyć / obalić tyranię”. 

Szczegóły:

1. Attero Dominatus
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór o Bitwie o Berlin, czyli działaniach zbrojnych Armii Czerwonej w 1945, mających na celu zdobycie Berlina. W operacji berlińskiej, która rozgrywała się od Zgorzelca na południu po Wolgast na północy brały udział na północy oddziały 1 Armii i na południu 2 Armii Wojska Polskiego.Adolf Hitler ogłosił miasto twierdzą już 1 lutego 1945 roku. Zdobycie Berlina oznaczało kapitulację III Rzeszy.

2. Nuclear Attack
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

O Hiroszimie i Nagasaki. 6 sierpnia 1945 startująca z wyspy Tinian amerykańska superforteca B-29 Enola Gay zrzuciła na Hiroszimę 4-tonową uranową bombę atomową Little Boy. Był to pierwszy w historii atak z użyciem broni nuklearnej. Drugi miał miejsce trzy dni później na Nagasaki.

3. Rise Of Evil
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

Utwór o Adolfie Hitlerze, jego dojściu do władzy i powstaniu III Rzeszy.

4. In The Name Of God
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

Utwór o islamskim terroryzmie.

5. We Burn
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Pär Sundström)

Utwór o bratobójczej i krwawej wojnie w Jugosławii, gdy zamieszkujących jej terytorium Serbów, Chorwatów i Słoweńców ogarnęły antagonizmy narodowościowe i dążenia narodowowyzwoleńcze.

6. Angels Calling
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

Utwór o I wojnie światowej, zwanej Wielką Wojną (28 lipca 1914 – 11 listopada 1918). Pierwszy konflikt zbrojny w skali światowej, burzący układ stosunków politycznych po kongresie wiedeńskim 1814-1815. Cechował ją bardzo duży zasięg i masowy charakter. W wojnie wzięły udział 2 bloki: państwa centralne (Niemcy, Austro-Węgry, Bułgaria, Turcja) i Ententa (Francja, Rosja, Wielka Brytania). Rozpoczęło ją 8 państw, a zakończyły 33 państwa liczące 1,5 mld ludzi, tj. 2/3 ludności kuli ziemskiej. Na wszystkich frontach tej wielkiej wojny ciągnących się tysiące kilometrów walczyły duże, wielomilionowe armie.

7. Back In Control
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór o Wojnie o Falklandy-Malwiny - konflikt zbrojny, który miał miejsce pomiędzy Argentyną i Wielką Brytanią w okresie od marca do czerwca 1982 roku. Wyspy na południowym Atlantyku należące do Wielkiej Brytanii zostały zaatakowane przez wojska argentyńskie. W wyniku wojny Falklandy pozostały we władaniu Wielkiej Brytanii, co było zgodne z oczekiwaniami ich mieszkańców, a rządząca Argentyną junta wojskowa upadła i wprowadzono tam demokrację.

8. A Light In The Black
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór o siłach pokojowych Narodów Zjednoczonych, część sił zbrojnych państw oddanych do dyspozycji ONZ w celu przeprowadzenia konkretnych operacji pokojowych , np. w celu przywrócenia pokoju lub stabilizacji w rejonie objętym konfliktem zbrojnym.

9. Metal Crüe
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén)

Kolejny metalowy hymn zbudowany z nazw zespołów takich jak Kiss, Queen, In Flames, Iron Maiden, Accept, Venom, itp.
Wysoki krzyk na początku i końcu utworu to głos Christiana Hedgrena.

Metalizer

Metalizer

Lista utowrów:

  1. Hellrider
  2. Thundergods
  3. Metalizer
  4. Shadows
  5. Burn your crosses
  6. 7734
  7. Endless nights
  8. Hail to the king
  9. Thunderstorm
  10. Speeder
  11. Masters Of The World
  12. Jawbreaker

Inne wydania:
Metalizer Re-Armed
*więcej informacji

Single:
Masters Of The World

Czas trwania: 93:37
Data wydania: 16.03.2007
Wytwórnia: Black Lodge
Producent / miksowanie: Tommy Tägtgren
Mastering: Henke w Polar Studiosbr
Projekt okładki: Mattias Norén
 

Informacje

  • Metalizer to pierwotny, nigdy wcześniej nie wydany debiut zespołu
  • Album nie posiada tematyki wojennej
  • Płyta numer 2 zawiera wydany w 2000 roku album Fist For Fight
  • Jawbreaker jest coverem utworu Judas Priest
  • Wydanie re-armed pojawiło się w 2010 roku i zawiera dodatkowe utwory:
    • Dream Destroyer
    • Panzer Battalion - wersja demo Version
    • Hellrider - na żywo z Västeras w 2006 roku

ikonafejs ikonayoutube ikonasabaton

Warto odwiedzić

sabaton.pl CartonMerch

Oficjalny sklep internetowy Sabatonu

Rockstadt Falun - Sabaton Open Air - strona oficjalna

Sklep Sabatonu w Nuclear Blast


Inne fankluby

Sabaton French Division

banergermansabo

swedishcaroleans

British Metal Machine