logo3

the art of war 250

Lista utworów:

  1. Sun Tzu Says
  2. Ghost Division
  3. The Art Of War
  4. 40:1
  5. Unbreakable
  6. The Nature Of Warfare
  7. Cliffs Of Gallipoli
  8. Talvisota
  9. Panzerkampf
  10. Union (Slopes Of St. Benedict)
  11. The Price Of A Mile
  12. Firestorm
  13. A Secret

Inne wydania:
The Art Of War Limited Edition
The Art Of War Re-Armed
*więcej informacji

Single:
Cliffs Of Gallipoli

Czas trwania: 49:28
Data wydania: 30.05.2008
Nagrane w: Abyss Studios
Wytwórnia: Black Lodge
Projekt okładki: Jobert Mello
 

Informacje

  • Pojawiające się między utworami fragmenty traktatu czyta Moira Fogarty
  • Edycja limitowana została wydana w pudełku DVD do którego dołączono książkę Sun Tzu Sztuka Wojny (po angielsku)
  • Wydanie re-armed płyty ukazało się w 2010 roku i zawiera bonusowe utwory:
    • Swedish Pagans
    • Glorious Land
    • The Art of War - w wersji demo
    • Du gamla, du fria - hymn Szwecji na żywo ze Sweden Rock Festival 2009

 

Opis płyty:

Album opiera się na starożytnym chińskim traktacie militarnym "Sztuka Wojny", napisanym przez generała Sun Wu w VI wieku przed naszą erą. To wspaniałe dzieło zbudowane jest z 13 rozdziałów, przy czym każdy z nich przedstawia inny aspekt działań wojennych i bierze pod uwagę taktykę i strategię swoich czasów. 
Utwory na płycie połączone są z odpowiadającymi im rozdziałami traktatu, większość z nich opisuje bitwy lub sytuacje nowożytnego pola walki gdzie metody Sun Wu zostały użyte.

1. Sun Tzu Says (rozdział I - "Rozpoznanie")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Krótki tekst wprowadzający do albumu: "Wojna jest dla państwa sprawą najwyższej wagi, sprawą życia lub śmierci, drogą wiodącą do przetrwania lub upadku."

2. Ghost Division (rozdział II - "Prowadzenie wojny")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór opowiadający o 7 niemieckiej Dywizji Pancernej z okresu II wojny światowej, pod dowództwem gen. mjr. Erwina Rommla. Oddział zyskał miano Dywizji Duchów dzięki niezwykłej prędkości z jaką posuwał się wgłąb Francji oraz ze względu na trudności z określeniem jego położenia, nawet przez osoby nim dowodzące. Rommel często zrywał komunikację, aby mu nie przeszkadzano podczas działań, a sam opisywał tę francuską kampanię w listach do żony jako "błyskawiczne Tour de France".

3. The Art Of War (rozdział III - "Strategia ataku")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén) 

Kawałek poświęcony trzeciemu rozdziałowi traktatu. Opisuje sposób prowadzenia wojny, który do perfekcji opanował Alexander Wielki. Sun Tzu w tym pisze: "Sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem osiągnięć. Największym osiągnięciem jest pokonać wroga bez walki. Dlatego sprawą najwyższej wagi w wojnie jest rozbicie strategii przeciwnika."
Alexander Wielki wygrał tak wiele bitew, ponieważ nie prowadził swoich wojsk wprost na wroga. Używał forteli, udawał że przegrywa, symulował odwrót, a przeciwnicy grali w jego grę, starali się dogonić. I na koniec Coup De Grace, czyli ostateczne uderzenie, dobicie przeciwnika, ostatni cios.

4. 40:1 (rozdział IV - "Potencjał armii")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Kampania wrześniowa zakładała jak najszybszą klęskę Polski i stłumienie wszelkiego oporu wśród Polaków. Jednak nasi rodacy nie poddawali się i gdy Warszawa była głównym celem III Rzeszy, postanowili ją wspomóc poprzez przegrupowanie się w okolicach Brześcia. Niemiecki generał Heinz Guderian chciał pierwszy tam dotrzeć  i pokrzyżować polskie plany. Wierzył, że jego czołgi błyskawicznie złamią każdy napotkany opór i doprowadzą do szybkiego zwycięstwa. Dlatego każda godzina była na wagę złota.
Jednak na swej drodze, w okolicach Wizny, pancerne zagony Guderiana trafiły na nieoczekiwaną przeszkodę.
720 Polaków broniło przeprawy przez Narew. Mieli do dyspozycji 6 armat i 24 CKM-y.
Do starcia z żołnierzami dowodzonymi przez kapitana Raginisa, hitlerowski generał wystawił 42 000 żołnierzy, 469 dział, 350 czołgów, 689 RKM-ów i 2888 CKM-ów. Kapitan Raginis złożył przysięgę, że żywy nie wpuści Niemców na swoje pozycje. Obrona odcinka Wizna, pomimo ogromnej dysproporcji sił, co do której świadomość mieli obrońcy, była bardzo istotna. Pozwoliła ona na zatrzymanie wojsk Guderiana na 2 dni, a w tym czasie powstała armia Warszawa. 

5. Unbreakable (rozdział V - "Siła rażenia")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór opisujący V rozdział traktatu. Bynajmniej nie chodzi tu o siłę fizyczną armii, lecz o siłę, którą można stworzyć z przemyślnego użycia wojska, co wyjaśnia cytat traktatu na wstępie: "zwab go czymś, co jest dla niego atrakcyjne i zastawiwszy pułapkę, czekaj na jego ruch dobrze przygotowanym."

6. The Nature Of Warfare (rozdział VI - "Pustka i pełnia)
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Krótki utwór instrumentalno-narracyjny komentujący rozdział VI: "woda przybiera taki kurs, na jaki pozwala jej powierzchnia, po której płynie. Żołnierz wypracowuje swoje zwycięstwo w taki sposób, na jaki pozwala mu jego nieprzyjaciel. Przeto jak woda nie ma określonego stałego kierunku, tak w konflikcie zbrojnym nie ma nigdy stałych warunków."

7. Cliffs Of Gallipoli (rozdział VII - "Sztuka osiągnięcia przewagi")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór poświęcony masakrze pod Gallipoli - bezsensownej bitwie wydanej Imperium Osmańskiemu przez ententę w celu zdestabilizowania sytuacji na froncie w czasie I wojny światowej. W 1914 roku front zachodni stanął w miejscu - rozpoczęła się długotrwała wojna pozycyjna, a Gallipoli było bitwą wydaną po to, aby przełamać ten impas. Cała operacja okazała się wielką porażką, jedyną udaną akcją podczas bitwy była ewakuacja. W 1934 roku Mustafa Kemal napisał słowa o poległych żołnierzach, które zostały wykorzystane w tym utworze: "bohaterowie, którzy straciliście życie (...) spoczywajcie w pokoju. (...) Nie ma różnicy pomiędzy "Johnymi", a "Mehmetami" (...) Matki, które wysłałyście synów z dalekich krajów, obetrzyjcie łzy, wasi synowie leżą przytuleni do naszej piersi i spoczywają w pokoju." 
Na końcu utworu jest cytat z traktatu: "Istnieją drogi nie nadające się do przemarszu, oddziały, których nie należy zaczepiać, miasta których nie powinno się oblegać, istnieją tereny, których należy unikać."

8. Talvisota (rozdział VIII - "Dziewięć zmiennych warunków")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Pär Sundström)

Wojna Zimowa - konflikt zbrojny między ZSRR i Finlandią w czasie II wojny światowej zapoczątkowany roszczeniami terytorialnymi Związku Radzieckiego. Mimo przewagi liczebnej, wojskom radzieckim nie udało się przełamać fińskich fortyfikacji. Pomimo potępienia agresji przez państwa zachodnie i wykluczenia ZSRR z Ligi Narodów, Finlandia nie otrzymała znaczącej pomocy z zewnątrz. Formalnie zwyciężyło ZSRR zagarniając ziemię, lecz Finowie zdołali obronić swą niezależność.

9. Panzerkampf (rozdział IX - "Ruchy wojsk")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Bitwa na Łuku Kurskim pomiędzy III Rzeszą a ZSRR była największą bitwą pancerną w historii świata oraz ostatnią niemiecką próbą odzyskania inicjatywy na froncie wschodnim. Zakończyła się przegraną Niemców i przejściem Armii Czerwonej do kontrofensywy, dzięki której wyzwolono Orzeł i Biełgorod, a następnie Charków. W utworze wspomniany jest bój o Prochorowkę, który był jednym z ostatnich niemieckich zwycięstw w tej bitwie. 

10. Union (rozdział X - "Topografia")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór poświecony bitwie o Monte Cassino, uznawanej za największą lądową bitwę w Europie − była najcięższą i najbardziej krwawą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Przełamanie Linii Gustawa i wkroczenie do Rzymu było możliwe dzięki połączeniu sił i zjednoczeniu się wojsk amerykańskich, brytyjskich, nowozelandzkich, indyjskich, francuskich, polskich, kanadyjskich oraz włoskich przeciw potędze III Rzeszy. Żołnierze razem walczyli i razem ginęli, a każda śmierć tylko umacniała ich w przekonaniu, że oni nie mogą przegrać. 

11. The Price Of A Mile (rozdział XI - "Dziewięć rodzajów terenu")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Tutaj poruszany jest temat bitwy pod Passchendaele, jednej z najbardziej krwawych bitew I wojny światowej, rozegranej pomiędzy połączonymi armiami Wielkiej Brytanii, Kanady, Związku Południowej Afryki, ANZAC i Francji, a armią Cesarstwa Niemieckiego. Bitwa jest uważana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych i bezowocnych kampanii I wojny światowej. Prawie pół miliona żołnierzy alianckich i ćwierć miliona Niemców zginęło lub odniosło rany w walce o kawałek zrujnowanej, bagnistej ziemi. Walka przesunęła linię frontu tylko o 10 kilometrów w ciągu 3 miesięcy. Nie zmieniło to w znaczący sposób sytuacji żadnej ze stron. Starcie nie zostało rozstrzygnięte - pozostawiło tylko ogromne straty po obu stronach. Cytat z traktatu na początku utworu głosi: "Ustaw swoich żołnierzy na pozycjach bez wyjścia, a będą woleli umrzeć niż uciekać." 

12. Firestorm (rozdział XII - "Atak ogniowy")
(muzyka: Joakim Brodén, tekst: Joakim Brodén / Pär Sundström)

Utwór traktujący o nalotach dywanowych, taktyce stosowanej głównie podczas II wojny światowej. Jest to atak powietrzny samolotów bombowych mający na celu całkowite zniszczenie wybranego celu. Określenie "dywanowy" wzięło się od formacji, w jakiej leciały bombowce. Setki samolotów lecących blisko siebie, na podobnej wysokości, tworzyły zwartą "powierzchnię bombardującą". Najsłynniejszy nalot dywanowy w Europie przeprowadziły brytyjskie siły powietrzne, w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku bombardując Drezno - około 1400 bombowców rozpętało tam prawdziwą burzę ogniową.

13. A Secret (rozdział XIII - "Szpiegostwo")
(muzyka: Joakim Brodén)

Krótkie outro zakończone cytatem z traktatu: "Wrogie armie mogą stawać przeciw sobie całymi latami, dążąc do zwycięstwa, o którym decyduje jeden dzień", oraz humorystycznym powiadomieniem przeznaczonym dla ludzi którzy niechętnie wyciągają pieniądze na kupno świetnej płyty:  "Wykryto nielegalne pobieranie.  Egzekucja programu szpiegującego - protokół 666".

opis płyty - Neither 

ikonafejs ikonayoutube ikonasabaton

Warto odwiedzić

sabaton.pl CartonMerch

Oficjalny sklep internetowy Sabatonu

Rockstadt Falun - Sabaton Open Air - strona oficjalna

Sklep Sabatonu w Nuclear Blast


Inne fankluby

Sabaton French Division

banergermansabo

swedishcaroleans

British Metal Machine