logo3

Bardzo się cieszę, że tu jesteś. Powitajmy Joakima z zespołu Sabaton.

Dziękuję bardzo.

Jak się dzisiaj czujesz?

Muszę powiedzieć, że jest trochę gorąco. Ale poza tym czuję się wspaniale.

Graliście z Iron Maiden w tym roku. Jak było?

Świetnie! Supportowaliśmy ich raz w 2011 roku, a tego lata zagraliśmy wspólnie 6 lub 7 koncertów. Został nam jeszcze jeden - w Kalifornii. Szczerze mówiąc uważam, że nie ma już tak dobrych zespołów jak Ironi. Wciąż dają pełne koncerty, dużo lepsze niż się spodziewałem. Byłem bardzo dumny mogąc dzielić z nimi scenę. To było naprawdę niesamowite.

Czy jest to zespół któremu się przyglądacie, jeśli chodzi o to jak długo działają i utrzymują wysoką pozycję wśród zespołów reprezentujących ten sam gatunek muzyki?

Tak. Chris, nasz gitarzysta, jest ogromnym fanem Maidenów, zbiera ich płyty itd. Ja lubię ich muzykę, w zasadzie od małego. Nigdy nie byłem ich wielkim fanem, ale podziwiam ich za to, że są żywym dowodem, że nie musisz się mieszać w masowe media, nie musisz występować w idiotycznej telewizji. Wszystko, co musisz zrobić, to mieć coś w co wierzysz - w ich przypadku jest to muzyka - i robić to jak najlepiej. Zobacz na ich trasy, na ilość koncertów które grali gdy zaczynali. To było szalone, w tej chwili żaden zespół już tak nie robi. Naprawdę podziwiam to, że ciężka praca, uczciwość i uprzejmość nadal są wiele warte w dzisiejszym świecie.

W takim razie które zespoły są dla Ciebie inspiracją? Mówię o muzyce, koncertach. Kto według Ciebie jest najlepszy?

Muszę powiedzieć, że od zawsze uwielbiałem Twisted Sister, którzy wprowadzili mnie w świat metalu. Miałem jakieś 3, może 4 lata, moja mama stała w kuchni gotując, a ja siedziałem w salonie i oglądałem telewizję. Nagle usłyszała mój krzyk, pomyślała że umieram, więc przybiegła i zastała mnie wariującego przed telewizorem. To był clip do 'We're not gonna take it' albo 'I wanna rock'. Od tego czasu słuchałem Twisted Sister, później całej reszty heavy metalowych zespołów. W sumie wszystko od Twisted Sister po Abbę jest dla mnie muzyczną inspiracją.

Ok, jesteś mieszkańcem Szwecji, musisz znać każdą ich piosenkę na pamięć.

W zasadzie niewiele Szwedów zna je wszystkie, ale ja jestem jednym z nich.

To wspaniałe, nie zamykasz się na inne gatunki muzyki...

Większość moich ulubionych kawałków jest heavy metalowych, są muzyką rockową każdego rodzaju. Czasami, rzadko ale zdarza się, że znajduję coś co mi się podoba w hiphopie czy RnB. Lubię słuchać muzyki klasycznej, rockowej czy popu.

ikonafejs ikonayoutube ikonasabaton

Warto odwiedzić

sabaton.pl CartonMerch

Oficjalny sklep internetowy Sabatonu

Rockstadt Falun - Sabaton Open Air - strona oficjalna

Sklep Sabatonu w Nuclear Blast


Inne fankluby

Sabaton French Division

banergermansabo

swedishcaroleans

British Metal Machine